Elektrikli araç nedir

Elektrikli Araç Nedir?

Elektrikli Araç nedir? Elektrikli otomobil, elektrik enerjisi ile çalışan otomobillere verilen isimdir. Elektrikli otomobillerin , otomotiv endüstrisinde ileride önemli bir etkisinin olacağı düşünülmektedir. [3][4] Bu türdeki arabaların yakıt tasarrufu yanında şehir kirliliğini düşüreceği ve karbon emisyonunu azaltacağı sanılmaktadır.[5] Karbondioksit emisyonunun azalma derecesi elektrik üretimine bağlı olup %30’luk bir azalma beklenmektedir.[6]

Elektrikli otomobil bir veya daha fazla elektrik motoru kullanarak, bataryalardan ve diğer enerji depolama cihazlarında depoladığı elektriği kullanarak sürülen otomobildir. Elektrik motorları ani tork verir, güçlü ve dengeli hızlanma sağlar.

Elektrikli otomobiller 19. yüzyılın sonlarında ve 20.yy’ın başlarında oldukça revaçtaydı, fakat içten yanmalı motor teknolojisindeki ilerlemeler ve petrol kullanan araçların ucuz olarak toplu üretimi elektrikli araçların sonunu getirdi. 1970 ve 1980’lerdeki enerji krizleri elektrikli otomobillere kısa süreli bir ilgi oluşturdu, fakat günümüzdeki gibi büyük kitlesel bir pazara ulaşılamamıştı. 2000’li yılların ortalarından beri batarya ve güç yönetimi teknolojilerindeki ilerlemeler, değişken petrol fiyatlarının sebep olduğu endişeler ve sera gazı azaltma gereksinimi elektrikli otomobilleri yeniden gündeme getirdi.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları nedir?

Elektrikli araç şarj istasyonları, elektrikli araçları şarj etmek için gereken fiziksel altyapı bileşenleridir.

Bu şarj istasyonları, bir elektrikli aracın pillerini şarj etmek için elektrik şebekesine bağlamak amacıyla kullanılabilecek bir veya daha fazla elektrik prizi sağlayan istasyonlardır. İstasyonlar halka açık veya özel olabilir. Halka açık elektrikli araçların şarj istasyonları genellikle otoparklarda veya halka açık sokaklarda bulunur ve genellikle kamu hizmetleri, park operatörleri veya özel şirketler tarafından işletilir. Özel şarj istasyonları ise genellikle insanların evlerinde veya işyerlerinde bulunur.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarının Türleri

Üç ana araç şarj istasyonu türü vardır: Seviye 1, Seviye 2 ve Seviye 3.

  • Seviye 1 şarj istasyonları, standart bir 120 voltluk priz kullanır ve bir elektrikli aracı yaklaşık 8 saatte şarj edebilir.
  • Seviye 2 şarj istasyonları 240 voltluk bir priz kullanır ve bir elektrikli aracı yaklaşık 4 saatte şarj edebilir.
  • Seviye 3 şarj istasyonları, yüksek voltajlı bir DC güç kaynağı kullanır ve bir elektrikli aracı yaklaşık 30 dakikada şarj edebilir.

Günümüzde elektrikli araç şarj istasyonlarının sayısı dünya çapında hızla artıyor. Ülkemizde elektrikli araçların çok yaygın olmamasından dolayı her ne kadar istasyon sayıları şu an için çok fazla olmasa da 2023 yılından sonra TOGG üretimi sonrasında bu istasyon sayılarının önemli ölçüde artması bekleniyor.