DC Araç Şarj İstasyonu

DC Araç Şarj İstasyonu

DC Araç Şarj İstasyonu, 15kW seviyesinden 350kW ve daha fazlası güç seviyesine kadar şarj gücüne sahip olup, aracın kapasitesine göre değişim gösteren sürelerde şarj edebilmektedir.

İstasyon, CCS / Chademo standartlarında 1 adet Fiş ve Mod-3, Tip-2 şarj prizine sahip olabilmektedir. Opsiyonel olarak aynı anda aracın AC yada DC şarj edebilmesi için fiş/priz içermektedir.

Opsiyonel olarak prizin bulunduğu bölme, ikinci şahısların müdahale edememesi için kapak ile gizlenebilmektedir. Manyetik kilit mekanizmasına sahip kapak, kullanıcının kartını okutması ile açılır ve aracın istasyona bağlanması beklenir. Bu işlem tamamlandıktan sonra kapak kullanıcı tarafından kapatılır ve sistem tarafından kilitlenir. Bu şekilde başlayan şarjın ikinci şahıslarca durdurulmasına yönelik girişimleri engellenir. Kapağın açık ya da kapalı olduğu sensörlü bir mekanizma ile kontrol edilir.

Aracın ve cihazın kendisinden gelecek olan fiş istasyon veya aracın üzerindeki prize takılarak şarj işlemi gerçekleştirilmektedir. Şarj fişi, içerisinde araç ile istasyon arasındaki iletişimin kurulması için özel bir yapıya sahiptir. Bu iletişim, şarj fişinin doğru takılıp takılmadığı ve aracın şarj akımı bilgilerini içerir.

İstasyonda gerçekleştirilen tüm elektrik ve elektro-mekanik fonksiyonlar GERSAN Elektrik bünyesinde geliştirilmiş bir elektronik kontrol sistemi ile kontrol edilmektedir.

İstasyon duvar dikili tip modellere sahiptir. DC Araç Şarj İstasyonu dış ortamlarda kullanıma uygun olup IP55 standartlarında gövdeye sahiptir.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarının Türleri

Üç ana araç şarj istasyonu türü vardır: Seviye 1, Seviye 2 ve Seviye 3.

  • Seviye 1 şarj istasyonları, standart bir 120 voltluk priz kullanır ve bir elektrikli aracı yaklaşık 8 saatte şarj edebilir.
  • Seviye 2 şarj istasyonları 240 voltluk bir priz kullanır ve bir elektrikli aracı yaklaşık 4 saatte şarj edebilir.
  • Seviye 3 şarj istasyonları, yüksek voltajlı bir DC güç kaynağı kullanır ve bir elektrikli aracı yaklaşık 30 dakikada şarj edebilir.

Günümüzde elektrikli araç şarj istasyonlarının sayısı dünya çapında hızla artıyor. Ülkemizde elektrikli araçların çok yaygın olmamasından dolayı her ne kadar istasyon sayıları şu an için çok fazla olmasa da 2023 yılından sonra TOGG üretimi sonrasında bu istasyon sayılarının önemli ölçüde artması bekleniyor.

 

Dokümanlar

Detaylı Bilgi Almak İstiyorum